Barevná teplota LED osvětlení

Jistě jste zaregistrovali, že LED osvětlení disponuje různými parametry, především můžete nalézt totožné LED žárovky, avšak s rozdílným označením vyzařované barevné teploty LED osvětlení.

Jak se v různých barevných parametrech osvětlení neztratit a jak vybrat LED žárovky, které budou ideální pro osvětlení Vaší místnosti, si ukážeme v tomto článku.

Barevná teplota, též mnohdy nazývaná jako teplota chromatičnosti je číselný údaj měřený v kelvinech (K) a nabývá různých hodnot v závislosti na zabarvení LED čipů žlutým barvivem luminoforem, které podle naneseného množství udává, jak moc bude světlo svítit teplou, či studenou barvou.

Obvykle se setkáme u LED žárovky s rozsahem začínajícím na 3000K u teplé bílé barvy až po studenou barvu, která dosahuje většinou krajních hodnot 6500K. Mezi těmito barevnými hodnotami často naleznete dnes velmi oblíbenou denní bílou vyzařující světlo na úrovni 5500K. Čím tedy zvolíte osvětlení s vyšší hodnotou, LED žárovka bude svítit jasněji, v opačném případě LED osvětlení s nižší hodnotou disponují teplejší (žlutější) barvou.

Zajímavost: Víte, že barevná teplota na povrchu Slunce je asi 5800K a proto ho lidským okem vnímáme jako žluté, i když je jeho maximum vyzařování v zelené části barevného spektra?  

Výběr světla pro Váš domov:

Pravá „alchymie“ začíná až nyní při výběru LED osvětlení, abyste se za pomoci LED světla cítili doma opravdu komfortně. Hlavním důvodem je, že každé lidské oko může vnímat barvu světla trochu jinak.

Proto Vám doporučujeme navštívit prodejnu nabízející LED osvětlení Britrade, kde Vám rádi předvedou jednotlivé teploty, které vyzařuje LED osvětlení. Pokud však preferujete nákup přes elektronický obchod LED osvětlení Britrade, či se chcete dozvědět něco více o výběru LED osvětlení, připravili jsme pro Vás návod jak vybrat správnou barevnou teplotu do Vašeho domova.

Ze zavedených postupů vyplývá, že v místnostech, kde rádi odpočíváte, či chcete zrelaxovat unavené tělo po těžkém dni, zvolíme LED světlo teplejší barvy, tedy co nejnižší údaj barevné teploty světla pohybující se na úrovni 3000K. Pro lidské tělo působí nejpříjemněji zelená barva, která má schopnost zrelaxovat organismus a lidskému tělu se při této barvě nejlépe odpočívá. V barevném spektru je pak barevná teplota úrovně 3000K hned vedle červené a proto tyto barvy volíme především do ložnic a obývacích prostorů. Tato barva se blíží barvě zapadajícího slunce, proto navozuje v místnosti pocit klidu a útulnosti.

Naopak v místnostech, kde se tělo snažíme stimulovat k výkonům a chceme jej udržet v pozornosti delší dobu, je ideální volbou LED světlo začínající na úrovní 5500K, kde se pohybují světla denní bílé barvy nebo 6000K, což jsou světla studené bílé barvy. Tato barva se blíží jasnému polednímu světlu a tělu dodává pocit aktivity a nasazení, zahání pocity deprese. LED osvětlení v této barevné teplotě volíme především do pracovních prostorů, domácích pracoven nebo třeba do koupelen a kuchyní, kde navozuje pocit moderního a čistého dojmu. Dokonale se hodí k modernímu a stylovému nábytku v těchto místnostech.

Rada závěrem:

Barevnou teplotu volte především podle využívání místnosti. Pokud se v místnosti pohybujete také ve večerních a nočních hodinách a zároveň místnost nevyužíváte k práci nebo činnosti, při které potřebujete jasné světlo, volte osvětlení teplejší barvy.

Při výběru LED osvětlení se vždy dívejte na číselný údaj barevné teploty udaný v kelvinech, budete mít jistotu, že barevné teploty budou skutečně odpovídat popisu barev tohoto článku (teplá bílá - 3000K, denní bílá - 5500K, studená bílá - 6000K). Vyzkoušejte kvalitní eshop, který nabízí LED osvětlení - Britrade.