Patice, závity LED osvětlení

 

 

Pokud nejste příliš zběhlí ve světě LED žárovek a LED osvětlení, může vás překvapit množství variant zakončení žárovek, které existuje na trhu. Při snaze identifikovat požadovaný model, narazíte pouze na označení písmen a čísel, které vám nemusí nijak pomoci. Pokud se tedy bojíte, že si domů pořídíte LED žárovky se špatným závitem, pokračujte ve čtení a můžete si být jisti, že v budoucnu vyberete správný výrobek.

Jak se tedy vyznat v množství rozdílných označení?

V prvním kroku důkladně prostudujte Vaši starou žárovku, obvykle na ní naleznete označení druhu použité patice. Pokud tam však z nějakého důvodu není, může Vám pomoci tento návod.

Nejprve si rozdělíme LED světelné zdroje na závitové a paticové. Jak nám samotný název naznačuje, závitové zdroje se šroubují pomocí závitu, zatímco paticové se jednoduše zasunují.

Pokud máte obavy z nákupu moderní LED žárovky, jelikož máte doma starou lampičku nebo jiné starší svítidlo, obavy můžete hodit za hlavu. Výrobci se i nadále drží standardních patic a závitů, které se využívají již léta, takže lze nové světelné zdroje ihned instalovat i do vašich starších svítidel.

Nyní se podívejme blíže na jednotlivé druhy. Zaměříme se na patice v nabídce eshopu prodejce LED osvětlení Britrade, které pokrývají takřka veškeré domácí svítidla, se kterými přijdete do kontaktu.

Kategorie závitů:

Jedná se o nejběžnější koncovku světelných zdrojů, které se rozdělují na druhy závitů E27 a E14.

Závit E27

Zřejmě nejpoužívanější druh závitu, se kterým se můžete setkat ve většině stropních i nástěnných svítidel libovolné místnosti. Pro snadnou identifikaci zkratky E27 si ji dále rozebereme. Písmeno E je zkratkou označení Edisonův závit, číslo 27 pak vnější průměr závitu v milimetrech. LED žárovka E27 má tedy šroubovací závit o průměru 27 mm.

Závit E14

V pořadí druhá nejběžnější koncovka světelných zdrojů, najdeme ji především v menších svítidlech a lampičkách, které jsou charakteristické menším příkonem a samotným rozměrem. Písmeno E je opět zkratkou označení Edisonův závit, číslo 14 pak vnější průměr závitu v milimetrech. LED žárovka E14 má tedy šroubovací závit o průměru 14 mm.

Kategorie patic:

Je méně obvyklý druh zakončení světelných zdrojů než v případě závitu. Na druhou stranu se s paticemi stále častěji setkáváme v menších svítidlech, mezi které patří například bodové osvětlení nebo různé podhledové svítidla. Důvodem jsou jejich kompaktnější rozměry díky krátkým kolíčkům, které nahradily dlouhé závity. LED žárovky tak stačí pouze zasunout a pootočit.

Patice GU10

Jedna z nejrozšířenějších patic. Setkáme se s ní v bodových světlech nebo podhledech v jakékoliv místnosti Vašeho domu. Tyto LED žárovky se napojují stejně jako závitové LED žárovky přímo na síťové napětí bez nutnosti zapojení transformátoru. Patici GU10 poznáme jednoduše podle dvou stejných kolíčků na spodní straně žárovky o průměru 10mm.  

Patice MR16

Jedna z méně obvyklých druhů patic identifikovatelná snadno pomocí dvou jehlic na spodní straně LED žárovky, které jsou od sebe vzdáleny 5,3mm. Pro napájení tohoto zdroje je nezbytné zapojení předřadného transformátoru, jelikož žárovku napájíme napětím 12V DC. Díky tomu je tato LED žárovka ideálním řešením do svítidel, kterým hrozí přímý styk s vodou. Její využití je tedy především v bodových a podhledových svítidlech v koupelně, toaletách, či kuchyni.

Patice G9

Pokud hledáte extrémně malý druh žárovky do vašeho stropního, či nástěnného svítidla, je tento druh patice ideálním řešením. Na spodní straně LED žárovky nalezneme dva ploché kontakty o rozteči 9mm, které se jednoduše zasunou bez nutnosti zapojení transformátoru. Na trhu nalezneme varianty patic z plíšků nebo drátků. Oba případy jsou plně kompatibilní a lze je libovolně nahradit.

Patice G4

Nejextrémnějším případem je patice G4, která je menší variantou dříve zmíněné patice MR16. Je vhodná jako doplňkové LED osvětlení a okrasné LED osvětlení různých částí domu. Taktéž je pro napájení nezbytné použít transformátor a dvě malé jehlice o rozteči 4mm napájet napětím 12V DC.

 

Výše zmíněné LED žárovky nakupujte na eshopu prodejce LED osvětlení Britrade.