Ovladače k LED osvětlení

 

Ovladače nejrůznějšího typu jsou skvělým doplňkem LED osvětlení, nejenom že díky nim využijete plný potenciál svítidel, ale můžete také osvětlení ovládat pohodlně a bezpečně.

Jak vybrat správné ovladače LED osvětlení a užít si naplno Vašeho LED světla, si uvedeme v následujících řádcích.

Jaké mám světlo?

LED ovladače řadíme do několika kategorií, nejzákladnější rozdělení se nabízí podle barev světla, kdy pro bílé světla najdeme na trhu stmívače, které zajistí intenzitu svícení.

Opakem jsou ovladače pro RGB LED světla, které umožní libovolně měnit barvu osvětlení společně s její intenzitou. Dalším a velmi důležitým rozdělovacím pravidlem je vstupní napětí, do kterého lze LED ovladač zapojit.

Zde nám také pomůže rozdělení na bílé světlo a barevné. RGB LED osvětlení využívá výhradně napětí 12V DC, proto je nutné, aby ovladač disponoval takovým označením. V nabídce prodejce LED osvětlení Britrade jsou všechny RGB ovladače uzpůsobeny k napětí 12V DC a jednoduše je zapojíte mezi napájecí zdroj a LED osvětlení.

U světel s klasickým bílým světlem však můžeme narazit i na stmívače pro vstupní napětí 230V AC, proto si před nákupem zkontrolujte, jaké vstupní napětí využívá Vaše LED osvětlení, avšak v drtivé většině se setkáte se stmívači pro napětí 12V, jelikož je výrazně snadnější tyto svítidla stmívat.

Druhy ovladačů

Na trhu dnes máme celou řadu LED ovladačů, nejzákladnějším typem jsou LED ovladače dotykové neboli ovladače přímo připojené kabelem na LED svítidlo, využívající k osvětlovacím efektům nejrůznější technologie.

Nejklasičtější volbou jsou stmívače fungující na principu dotyku. Zde nalezneme velké množství variant výrobků, od moderních dotykových, po klasické stmívače s přepínacím knoflíkem. Zde záleží, zda vyznáváte klasiku nebo dáte přednost moderním LED ovladačům.

Další pokrokovější technologií jsou LED ovladače dálkové, které se vyrábí jak pro bílé, tak pro RGB LED osvětlení. I zde, aby výběr nebyl tak jednoduchý, narazíte na různé specifikace výrobků. Můžete se setkat s označením ovladačů IR, RF, či velmi moderní technologií WIFI.

IR ovladače

Klasická technologie ovládání pomocí infračerveného signálu známá především z televizorů, které se v drtivé většině ovládají touto technologií. Jeho kladem je nízká cena. Záporem bezpochyby fakt, že signál vysílaný z LED ovladače do čidla vyžaduje přímou viditelnost bez překážek, nepronikne tak nábytkem ani zdí.

RF ovladače

Pokud vám nevyhovují LED ovladače s IR, určitě Vaše požadavky uspokojí LED ovladače s technologií RF, která je zkratkou pro radiofrekvenční přenos. Tento druh přenosu signálu se šíří všemi směry a dokáže bez problému proniknout i zdí, tudíž nemusíte přemýšlet kam umístit čidlo LED osvětlení a jednoduše ho můžete uschovat za zeď, či nábytek.

Docílíte tak elegantního vzhledu bez rušivých elementů. Pokud bydlíte v bytě, nemusíte mít obavy, že by byl signál rušen ze sousedství, každý ovladač vysílá specifický kód signálu, který zajistí, aby nedocházelo ke kolizi několika signálů. Vlastností mluvící v neprospěch těchto LED ovladačů je pak jeho vyšší cena.

WIFI ovladače

Nejmodernější technologií ovládání osvětlení je pak pomocí LED ovladače WIFI, na který se připojíte jednoduše pomocí chytrého telefonu. Technologie WIFI nabídne široké možnosti ovládání.

Tip pro Vás

Hledáte efektivní LED ovladač místností, který dokáže výrazně šetřit energii zamezením zbytečného svícení a dodá přitom místnosti pocit luxusu?

Vyzkoušejte pohybové LED čidla z nabídky prodejce LED osvětlení Britrade, která utnou opomínání zhasnutí například na chodbách a ušetří námahu při hledání vypínače.