Čipy LED osvětlení

 

Nové LED žárovky jsou nástupci klasických, či jiných úsporných žárovek.

Díky využití moderní technologie svícení společně s použitím klasických patic, si můžeme zastaralé žárovky, jejichž provoz je finančně náročný ihned vyměnit za moderní LED žárovky, které Vám budou svým provozem šetřit peníze.

 

Jak funguje LED žárovka?

LED žárovka má velmi jednoduchou konstrukci. V samotném těle nalezneme různé druhy LED diody, které jsou napájeny ze sítě.

Nejdůležitější součástí LED žárovky je tedy samotná dioda neboli LED čip, který rozhoduje o parametrech svítivosti, barvy světla, podání barev a dalších vlastnostech LED osvětlení. Proto dbejte při výběru LED žárovky zvýšené pozornosti právě u použitého druhu čipu.

Mezi první a dnes již zastaralou technologii patří DIP LED.

Doporučujeme Vám, abyste se takovým druhým LED osvětlení v dnešní době vyhnuli, jelikož je tato technologie dávno překonaná. DIP LED čip poznáte jednoduše díky jeho vypouklému pouzdru ve tvaru kloboučku, ve kterém jsou vedeny napájecí vývody. Čip v tomto případě není pájen k chladící desce a chlazení probíhá pouze na samotných napájecích vývodech. Z toho důvodu je chlazení velmi neefektivní a podepisuje se na malé životnosti LED žárovky.

Mezi moderní technologie dnes již patří čipy SMD, COB nebo MCOB. Při výběru některého z těchto druhů jistě chybu neuděláte. V tomto případě je LED čip již pájen k podkladu, který je tvořen hliníkem a díky jeho výborným vlastnostem vodivosti tepla zaručuje dobré chlazení čipu.

 

Technologie SMD používá nejmenší rozměry čipů, často se můžeme setkat s označením 5050, 3528, 3020, 5630, které nám zároveň udává rozměry čipu.

Pokud si rozebereme číslo 5050, zjistíme, že LED čip má rozměry 5,0mm x 5,0 mm. LED čip SMD má z výše uvedených druhů nejmenší rozměry, proto je jeho podklad tvořen vícevrstvým keramickým povrchem s hliníkovým pokladem pro lepší odvod tepla, na který se pájí LED čip ukrytý v pouzdře. Díky svým vlastnostem vyniká dlouhou životností, která může dosahovat až 100 000 hodin.

LED COB čipy vznikly jako nástupce technologie SMD, samotný LED čip má na rozdíl od SMD čipu větší počet diod a je pájen ve vlastním pouzdru stejně jako SMD na vícevrstvém keramickém povrchu s hliníkovým podkladem. Hlavní výhodou je rovnoměrnější nasvícení celé plochy, avšak nedosahuje tak dobrých hodnot chlazení jako LED SMD technologie.

Zlatou střední cestou mezi SMD a COB technologií je LED MCOB čip, který se využívá zejména pro reflektory a podobné osvětlení velkého výkonu. V tomto případě je použita metoda podobně jako v případě COB více čipů, avšak tentokrát pouze na hliníkové desce. Díky tomu je chlazení efektivnější než v případě COB čipů, protože se k desce pájí přímo samotný LED čip bez pouzdra, avšak stále nedosahuje tak dobrých hodnot jako čipy SMD.

 

Závěrečné doporučení:

Při výběru LED osvětlení se zaměřte také na použité čipy LED žárovky.

Vyhněte se osvětlení se zastaralými LED čipy DIP. Univerzální variantou nástupce klasických žárovek je pak čip SMD, který se díky menším rozměrům hodí především do bodového LED osvětlení, či menší LED žárovky, ale i všude tam, kde vyžadujete dlouhou životnost.

Pokud preferujete větší nasvícení plochy, je ideální volbou COB čip, ten našel uplatnění zejména u LED trubice, či jiných LED svítidlech, které jsou charakteristické nasvícením velké plochy. Pro výkonnější svítidla a reflektory doporučujeme vybírat čipy s technologií MCOB.

 

Pokud hledáte prodejce, který nabízí LED osvětlení vybavené kvalitními LED čipy, navštivte eshop prodejce LED osvětlení Britrade.